Świętokrzyska przyroda – Nida. Ryby spokojnego żeru.

Nida – rzeka w południowej Polsce, lewy dopływ górnej Wisły. Długość rzeki wynosi 151 km (z Białą Nidą), a powierzchnia dorzecza 3862 km².
Rzeka ta powstaje z połączenia Białej i Czarnej Nidy w miejscowości Brzegi k. Chęcin. Jest to typowa rzeka nizinna o bardzo niskim spadku. Ma szeroką terasę zalewową pokrytą łąkami. W najwęższym miejscu koryto Nidy ma szerokość 6 m. W najszerszym punkcie, w okolicach Motkowic, 79 m. Głębokość rzeki waha się od 0,4 do 2,6 m. Jest to jedna z najcieplejszych polskich rzek. Temperatura wody w lecie dochodzi do 27 °C.  Rzeka Nida jest największą spośród świętokrzyskich rzek. Jest atrakcyjna nie tylko dla kajakarzy ale i wędkarzy. Mimo że nie jest zbyt głęboka, obfituje  w wiele gatunków ryb. Dziś przedstawię ryby tzw. spokojnego żeru. Prezentowane na zdjęciach ryby zostały złowione na wędkę przez doświadczonych wędkarzy i po zrobieniu zdjęć zostały z powrotem wpuszczone do rzeki.

W górnym biegu rzeki na wartkich odcinkach z kamienistym dnem żyją świnki i brzany. Są to bardzo silne ryby żyjące w stadach, które często można zaobserwować na płytkich bystrzynach. Jaź, krąp i leszcz lubią przebywać w miejscach z głębszą i spokojniejszą wodą, często zacienionych np. pod leżącymi pniami drzew. Natomiast klenie …cóż,  klenie, jak motocykliści, są wszędzie;). Najbardziej wszechstronna i wszędobylska ryba naszych wód. Żywi się absolutnie wszystkim, od małych ryb, przez żaby, raki, pijawki, owady, nie pogardzi  czereśnią czy porzeczką. Żyje na całej długości Nidy i łatwo go zobaczyć bo często pływa tuż przy powierzchni wody. Ponieważ piękną mamy wiosnę tej zimy i woda coraz cieplejsza, ryby Nidy rozpoczynają już przygotowania do wiosennego tarła. Oj będzie się działo:)))

Świętokrzyska brzana
Świętokrzyska brzana
Świetokrzyska świnka
Świętokrzyska świnka
Świętokrzyski leszcz
Świętokrzyski leszcz
Świetokrzyski krąp
Świętokrzyski  krąp

 

 

Świętokrzyski jaź
Świętokrzyski  jaź
Świetokrzyski kleń
Świętokrzyski   kleń
Facebook